Štěpán Markovič

Štěpán MarkovičVěhlasný český saxofonista, skladatel a pedagog začal se saxofonem až v patnácti letech, ale od samého počátku byl v kontaktu s vynikajícími hudebníky (Jiří Hrubeš, Michal Pavlíček aj.) Zaměřil se zejména na jazzrock, zájem o improvizaci byl ale natolik silný, že se časem úplně stáhl z pódií a začal studovat konzervatoř Jaroslava Ježka. Zde se setkal s Karlem Velebným, jenž ho angažoval do známého Velebandu. V roce 1981 založil jazz combo ESP. Kooperoval s řadou celebrit, např. Laco Deczi, Emil Viklický, Laco Tropp.
Během evropského turné All Stars Big Bandu v roce 1995 doprovázel Raye Charlese, Lizu Minnelli či Shirley Bassey. U příležitosti historické návštěvy Billa Clintona účinkoval v lednu 1994 v pražském Reduta Jazz Clubu, kdy spolu s Václavem Havlem předal americkému prezidentovi nástroj zn. Amati, na který Clinton skutečně zahrál. Ze živého záznamu vydal Český rozhlas CD s názvem Two Presidents‘ Jam Session. Podruhé se Clintonovi Štěpán Markovič předvedl v květnu 2012 v uzavřené společnosti ve Španělském sále Pražského hradu a předložil speciálně pro toto setkání připravenou desku Jazz by Stepan Markovic.
Markovič spolupracoval s řadou hudebníků a orchestrů, za všechny jmenujme detroitského trumpetistu Grega Hopkinsna, Petra Hapku, Michala Tučného, Evu Svobodovou, Věru Bílou, Hanku Křížkovou, Irenu Budweiserovou, Hanu Hegerovou, Big Band Radio Prague, Orchestr Gustava Broma nebo European Broadcasting Union Big Band.
V současné době přednáší na Konzervatoři a Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka v Praze a při produkcích dává příležitost nadějným studentům. Koncertuje s romskými hudebníky (Gulo čar, Gipsy Groove) a k jeho příznivcům náleží i Václav Klaus, který mu pokřtil 4 alba. Patřil k často obsazovaným interpretům cyklu Jazz na Hradě, vč. slavnostního závěru Díky nejen za jazz, pane prezidente v březnu 2013. Spoluzakládal festival Jazz na Karlštejně, organizoval přehlídky na statku Karla Rodena ve Skrýšově u Svatého Jana.
Zájem Štěpána Markoviče o experimentování s hudebními žánry je znatelný už jen z výčtu umělců a skupin, se kterými Štěpán spolupracoval. Myšlenkou jeho tvorby je spontánní jazzový projev ve spolupráci s hudebníky, se kterými se cítí názorově a emocionálně spřízněn.

Comments are closed